Aylık Arşiv: Nisan 2018

Dev Dalgalar Tsunami

Bu Gerçek Bir Hikayedir. Yalnızca, Henüz Gerçekleşmemiştir.

Bu, toprak kaymasıyla tetiklenen devasa bir tsunamiyi anlatan belgeseldir. Oyuncular, bilim insanlarının gelecekte ortaya çıkmasının mümkün olduğunu söylediği olası sonuçları canlandırmaktadır. 26 Aralık 2004 Hint Okyanusu, yedi yıl sonra 11 Mart 2011 Japonya ve gelecekte bir zamanda Atlantik Okyanusu. Dünya sanki yerinden oynuyordu, duyabileceğiniz en yüksek çatlama sesi, yüzlerce metre yüksekliğinde dalgalar. Geçtiğimiz birkaç on yıl içerisinden insanoğlu görebileceği en büyük felaketleri yaşadı. Bu büyük felaket sular içinden büyük okyanuslardan geldi. 2004 yılında Güney Asya'da yaşanan ve 2011'de Japonya'daki tsunami felaketlerinde yüz binlerce insan hayatını kaybetti. Belgeselin konusu ile henüz olmamış ama yakın bir zamanda gerçekleşmesi muhtemel olan tsunami felaketini konu almaktadır. Bilim insanlarına göre bu muhtemel felaket aslında olası da değil kesinlikle olacak ancak ne zaman olacağını tam olarak bilemiyoruz. BBC yapımı belgeselde gelecekte gerçekleşecek büyük bir tsunami konu ediliyor.

2,104 İzlenme
En Büyük Dizaynlar Tren

Dünyanın kuzey bölgesinden güney bölgesine kadar uzanan her farklı bölgesinde en büyük dizaynlar, insanlık tarihinde önemli yer tutuyorlar. En Büyük Dizaynlar belgeselinin bölümlerinde ayrı bir büyük dizayn inceleniyor. Dünyanın hem en gelişmiş hem de en büyük parçaları olan insan eliyle yapılan merak edilen dizayn yapılarının nasıl parçalar olduğuna dair yolcululuğa çıkılıyor. Her biri benzersiz yapılar, son derece ihtişamlı olmalarının yanı sıra sahip oldukları özelliklerle de dünyanın değişilmez parçaları oluyorlar. Kubbeler, teleskoplar, gökdelenler ve Uluslar Arası Uzay İstasyonu dizaynlarının her biri benzersiz yapılarını sergiliyorlar.

1,606 İzlenme
Başka Dünyalar | Bilimin Ta Kendisi

Bizden Başka Kimse Var mı?

Evren her parçasıyla başlı başına bir gizem. Yaşadığımız dünya ise bir mucize. İnsanlığın en büyük sorularından biri ise yaşadığımız dünyanın özelliklerine benzer ve yaşanabilir başka bir dünya olup olmadığı? Geliştirilen tüm teknolojilerle beraber bilimin ışığında, gelmiş geçmiş en büyük maceraya yelken açılıyor. Yeni bir dünya arayışı içerisinde olan astronomların sorularına başka dünyaların olup olmadığı konusunda yanıt verilebilecek mi? Hayatın var olduğu, dünyamızla aynı özelliklere sahip başka bir dünya veya birden fazla dünyanın olup olmadığı gizeminin çözümünde radikal olarak kullanılan teknolojiler sayesinde cevap aranıyor.

2,947 İzlenme
1080p
Jane | 2018 | Naational Geographic |

25 Festivalde gösterime girmiş, 23 farklı dil ve 172 ülkede yayınlanan, Amerikalı eleştirmenlerin 2017 yılının en iyi belgeseli seçiminde hem fikir oldukları efsane belgesel Jane Jane Goodall’ın 1960'larda Hugo van Lawick tarafından çekilmiş ve daha önce görülmemiş 100 saatten fazla görüntüsü kullanılarak oluşturulmuştur. 2014'te yeniden keşfedilene kadar görüntülerin kaybolduğu sanılıyordu. 1957'de Dr Louis Leakey vahşi doğadaki şempanzeleri araştırmak üzere altı aylık bir yolculuğa çıkmak için hibe başvurusunda bulundu. Bu araştırmanın ilk insanların davranışlarını ışık tutabileceğine inanıyordu. Bilim dünyasındaki hakim tutumlardan şüphe duyan Leakey, zihni bilimsel teorilerden etkilenmeden tarafsız olarak sahaya gidebilecek bir araştırmacı aradı. 26 yaşındaki İngiliz sekreteri jane Goodall'ın hayvanlara dair ömür boyu süren etkisinden etkilenen Leakey görev için onu seçti. Jane'in bilimsel eğitimi veya bir diplaması yoktu. Geziden önce vahşi doğadaki şempanzeler hakkında nerdeyse hiçbir şey bilinmiyordu.

3,239 İzlenme
Abdullah Çatlı – Susurluk Kazası 3 Kasım 1996

Bu belgeselde, bir kazanın aslında basit bir trafik kazası olmadığı anlatılmaktadır. Bu tarih suç zincirinin kırılma noktası olarak bilinmektedir. Abdullah Çatlı kazada ölmüştür ve yapılan araştırmalarda İstanbul eski Emniyet Müdür Yardımcısı adına düzenlenen kimlikle dolaştığı tespit edilmiştir. Bu kaza sonucunda devlet-mafya yapılanması olduğu ortaya çıkmıştır. Çatlı, MİT kaynaklı bir Türk ajanı mıdır? Bu belgeselde, yapılan araştırmalar ve yaşanan olaylar yansıtılmaktadır. Kaza sonrasında ortaya farklı deliller çıkmıştır. Bu deliller incelenmekte ve olay hakkında bilgi verilmektedir. Tarihi olaylara geçen bu kaza altında birçok suçlu tespit edilmiştir. Aynı zamanda devlet-mafya yapılanması da tespit edilmiştir. Bu kazayı ve sonrasında olanları merak ediyorsanız mutlaka izlemelisiniz. Bir kazanın tarihin akışını değiştirdiğini göreceksiniz. Kaza sonucunda ise ortaya çıkanlar sizleri son derece şaşırtacak.

1,465 İzlenme
1080p
Canavar Timsah Avı

Yakalanan En Büyük Timsah

2009 yılında ilk kez saldıran canavar timsah yakalandığı 2011 yılına kadar Filipino halkının dehşet içinde yaşamasına sebep oldu.

İki Kız Öğrenci Saldırıya Uğradı

11 yaşlarında olan iki kız öğrenci canavar timsahın saldırısına uğradı ve Rowena Ruiz feci şekilde hayatını kaybetti. Bu korkunç timsah saldırıları balıkçılar ve çiftlik hayvanlarıyla devam etti. 2011 yılında canavarı Ronnie Sumiller  canlı olarak yakalamayı başardı. Timsah biyoloğu olan Adam Britton yakalanan timsahı ölçtüğünde ortaya çıkan sonuç bir dünya rekoruydu. Lolong ismi verilen canavar timsah, Guinness Rekorlar Kitabı’na yakalanan en büyük timsah olarak geçmeyi başardı.

Daha Büyük Bir Timsah Var

Dünyanın yakalanan en büyük timsahı olsa da bölgedeki köylüler gerçek canavarın hala yakalanamadı, esas büyük canavarın nehirde gezinmeye devam ettiğinin iddiasındalar.

1,281 İzlenme
1080p
Real Angry Birds | Gerçek Kızgın Kuşlar | HD Belgesel |

Dünya Kızgın Kuşlarla Dolu

Bir kısmı yiyecek için pençe pençeye kavga ediyor, diğerlerinin güreşme sebebi ise eş bulmak. Her biri diğerlerine istediğini yaptırmaya çalışıyor. Bunların hepsi hayatta kalmak adına çok önemli her gün yeni bir savaş demek ve bu yaşamla ölüm arasındaki farkı belirliyor.

Bu Bir Oyun Değil

Bunlar gerçek kızgın kuşların karşılaştığı zorluklar.

1,432 İzlenme
İt Dalaşı | DogFights

Hava Savaşlarını Yeniden Yaşayacaksınız Yayınlandığı yıllarda son derece yüksek reytingler alan History Channel yapımı olan belgesel İt Dalaşı, bilgisayar ve simülatör teknolojisi sayesinde sizleri sanki uçağın içindeymiş gibi göklerdeki savaşlara götürecek. Amerikan jetlerinin Rus yapımı mig savaş jetleriyle kapışmalarına şahitlik edeceğiz. Gelişmiş teknolojinin yanı sıra dahice planlanmış stratejileri de göreceğiz. Unutmamak gerekir ki izleyeceklerimiz bir aksiyon filmi değil. Tarihte yaşanmış bire bir gerçek hava sahasındaki kapışmalardır. Oldukça heyecan verici ve aynı zamanda savaş teknolojisini izleyeceğiz. Her ne kadar teknoloji önemli olsa da savaşta stratejinin ve pilotaj yeteneklerinin önemini de fark edeceğiz.

11,235 İzlenme 3 Yorum
Evde Tek Başına | Home Alone |

İnvestigation Discovery'nin suç belgesellerinden Home Alone ülkemizdeki adıyla Evde Tek Başına, evlerinde yalnız iken katilleri tarafından öldürülen kurbanları konu alıyor. Bu bölümde 17 yaşındaki Katie'nin başına gelenleri üzülerek seyredeceğiz. Katie 17 yaşında ailesi ve çevresi tarafından sevilen sorunsuz bir gençtir. Kısa bir süre önce kendisinden yaşça büyük olan sevgilisiyle yollarını ayırmıştır. Ancak genç kızın sevgilisi yollarının ayrıldığını düşünmemektedir. Telefonla ve mesajlarla Katie rahatsız eden eski sevgili ailenin tedbir alması sonucu bir süre eylemlerine ara verir. Tehlikenin geçtiği ve unutulduğu sanılmaktadır. Ancak eski sevgili hiç bir zaman unutmamıştır. Katie'nin evde tek başınayken bir gün çıkagelir. Katie'yi nasıl bir son beklemektedir. Dizi tadında sürükleyici suç öykülerinin yer aldığı belgesel serisinin bu bölümünde Katie'nin başına neler geldiği belgeselimizde izleyip öğreneceğiz.

1,852 İzlenme
Nasıl Oluyor? | What on Earth |

Bunlarda Neyin Nesi?

Discovery Channel imzalı belgeselde uydu görüntüleri aracılığıyla yeryüzünün gizemli kalmış ilginç noktaları araştırılıyor. Dünyanın yörüngesinde dört binden fazla uydu bulunmaktadır. Her gün yepyeni fenomenleri keşfediyorlar. Keşfedilen yerlerden bazılarını açıklamakta zorlanıyoruz. Her gün göremeyeceğimiz yerler, iyiye işaret olmayan gizemler hepsi Nasıl Oluyor belgeselinde. Belgeselin yayınladığımız ilk bölümünde; Büyük tehditkar bir gölgenin dünya yüzeyinde görülmesi. Pasifik Okyanusunda ilerleyen bu gölgenin karaya çarpmasına çok az kaldı. Acaba bu devasa gölgenin sırrı nedir? İkinci olarak ülkemizden Türkiye'den bir gizem araştırılıyor. Göbeklitepe. Bu tarihi bölge tarih bilgilerimizi yeniden değerlendirmemize sebep oluyor. Bu antik yapı acaba nasıl inşa edilmiş olabilir? Unutmadan o dönemlerde tekerlek bile icat edilmemişti. Ve New Mexico'nun gökyüzünde tanımlanamayan bir şeyler tespit ediliyor. Her bir bölümde yukarıdakilere benzer yeryüzünde bulunan gizemli noktalar ve olaylar araştırılıp nasıl oluyor sorusunu cevapı aranıyor. Oldukça ilginç ve sürükleyici bir belgesel.

3,429 İzlenme
En Zorlu Tamirler | Dünyayı Onarmak |

Mekanik aletler, teknoloji ürünleri veya daha farklı geliştirilmiş ürünler… Hepsinin tamiri ne kadar özel olsa da en zorlu tamirler listesinin baş sırasında dünya geliyor. En Zorlu Tamirler Dünyayı Onarmak belgeselinde Riley, dünyada yaşanan iklim değişikliğine çözüm getirebilecek farklı yaklaşımları inceliyor. Bilgisayar destekli yaklaşımla birlikte, iklim değişikliğine bağlı olarak yaşanabilecek istenmeyen yıkıcı sonların ortadan kaldırılabilmesine yönelik olarak bir çözüm gerekliliğinin incelemesi yapılıyor. Riley, laboratuar ortamında iklim incelemelerine dair bilgisayar destekli oluşturulan engelleyici sonuçları mühendis ve bilim insanlarıyla paylaşıyor. Dünyayı onarmak için sıra dışı yaklaşımlara farklı bir bakış açısıyla bakacaksınız.

1,550 İzlenme
Delikanlım İyi Bak Yıldızlara

Delikanlım iyi bak yıldızlara belgeselinde Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının yaşadıkları dönem en iyi şekilde incelenmiş ve yansıtılmıştır. İsyan eden, yürüyen, dövüşen, vurulan, öldürülen ve amaçları uğruna hiç olmayı sayan bu gençlerin kuşağı gözler önüne serilmektedir. Düşündükleri ve savundukları uğruna canlarını vermiş bu neslin yaşadıkları ve o dönemin yaptırımları da işlenmektedir. Bu zamanları ve olan olayları merak edenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir belgeseldir. Belgeselde bilmediğini ayrıntıları öğreneceksiniz. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının yaşadıkları anlatılıyor. Dünyanın değişmesi için kendini feda edenler bu belgeselde yer almaktadır. Bu insanların yaptıkları, düşünceleri, amaçları bir bir anlatılırken, bunların aslında hikaye olmadıklarını anlayacaksınız. Tüm gerçeklikleri ile anlatılan olaylar, o dönemi yaşayanların ağzından yansıtılıyor. Daha adil bir dünya için uğraşan ve bu uğurda idam edilen delikanlılardan bahsedilmektedir.

2,376 İzlenme
1 / 6
Daha fazla yükle